موتور جستجوی گوگل دارای الگوریتم های مختلفی است که گوگل از تمامی آن ها برای اطمینان از اعتبار نتایج جستجوی خود استفاده می کند. یکی از این الگوریتم ها الگوریتم پاندا گوگل است که کیفیت و تکراری نبودن محتوای وب سایت ها را مورد بررسی قرار می دهد. الگوریتم گوگل پاندا در سال 2011 با این نام در گوگل شناخته شد و جایگاه پایین تری را به سایت هایی که بی کیفیت و بی محتوا بودند، داد و یا آن ها را به صورت کلی حذف و اسپم کرد.

بیشتر بخوانید:

الگوریتم پاندا چه معیار هایی را مورد بررسی قرار می دهد؟

گوگل زمانی که مزارع محتوا در فضای وب به وجود آمد تصمیم به راه اندازی گوگل پاندا کرد. منظور از مزرعه محتوا و یا content farm وب سایت هایی است که تعداد زیادی محتوای بی کیفیت و کم ارزش دارند و سعی در پر محتوا نشان دادن وب سایت برای کسب نتایج برتر در گوگل دارند. با آمدن google panda بسیاری از نتایج تغییر کردند.

معیار های سنجش الگوریتم پاندای گوگل در سایت ها

محتوای غیر مرتبط با عبارت جستجو شده کاربر:

عبارتی که کاربر در گوگل جستجو می کند، نتایجی که برای وی نمایش داده می شود و محتوایی که در هر لینک وب سایت از نتایج وجود دارد، می بایست کاملا مرتبط با یک دیگر باشند.

کپی یا تکراری بودن محتوای وب سایت:

اگر سایتی محتوایی را از وب سایت های دیگر کپی کرده باشد، این مورد به سادگی توسط الگوریتم پاندا قابل تشخیص است و بدون شک سایت جریمه خواهد شد.

تکرار کلمات کلیدی:

در مطالب سایت استفاده بی رویه از کلمات کلیدی که به آن keyword stuffing می گویند، جریمه شدن توسط الگوریتم پاندا را به دنبال دارد. پاندای گوگل متوجه این تکرار های بی مورد می شود بنابراین سعی کنید کلمات کلیدی را به اندازه و در جای مناسب خود استفاده کنید.

کوتاه و کم حجم بودن محتوا های سایت:

در محتوا های نوشته شده یک سایت می بایست از تعداد کلمات قابل قبولی استفاده شود. در صورتی که محتوا های کوتاه تنها با چند جمله و یا چند کلمه را در سایت خود قرار دهید، الگوریتم پاندا وب سایت شما را بی ارزش و ضعیف در نظر می گیرد. اما این نکته را هم در نظر داشته باشید که تنها کمیت ملاک نیست و متن باید از کیفیت خوبی نیز برخوردار باشد.

محتوای کم کیفیت دارای لینک برنامه های دیگر:

در این مورد می توان به سایت هایی اشاره کرد که برای مشاهده مطلب آن ها یا دانلود یک فایل از طریق سایت آن ها، می بایست به اجبار عضو کانال تلگرام و یا سایر شبکه های اجتماعی آن ها شد.

نسبت آگهی به محتوای وب سایت:

یکی از مواردی که الگوریتم panda مورد بررسی قرار می دهد، نسبت آگهی به متن است. از نظر پاندای گوگل حجم تبلیغاتی که به صورت بنر یا متن گذاشته می شود نباید از محتوایی که در آن صفحه وجود دارد، بیشتر باشد.

الگوریتم پاندا موارد بالا را مورد بررسی قرار می دهد و سایت هایی را که این قوانین را رعایت نکرده اند به مرور از نتایج جستجوی گوگل حذف می کند که در اصطلاح چنین وب سایت هایی پنالتی شده اند.

چگونه برای رفع پنالتی گوگل پاندا اقدام کنیم؟

برای بررسی پنالتی شدن سایت خود می بایست به سرچ کنسول مراجعه کنید و آمار بازدید خود را مورد بررسی قرار دهید اگر آمار بازدید دچار افت شده باشد سایت توسط گوگل جریمه شده است. همچنین اگر رنکینگ تمام صفحات سایت شما دچار مشکل شده اند، دلیل بر پنالتی شدن توسط پاندا دارد.

برای رفع جریمه توسط panda algorithm می توانید اقدامات زیر را انجام دهید تا وب سایتی مورد قبول گوگل داشته باشید:

  • به منظور تولید محتوا از روش ها و شیوه هایی استاندارد استفاده کنید.
  • سعی کنید محتوا های قدیمی وب سایت خود را به صورت مرتب آپدیت کنید.
  • در صورتی که محتوا های کپی و تکراری دارید، هر چه سریع آن ها را ویرایش کنید.
  • نسبت متن به تبلیغات در وب سایت خود را مورد بررسی قرار دهید. (در نمایش تبلیغات زیاده روی نکنید و با ریدایرکت کردن کاربران را به صفحات پر تبلیغ نفرستید).
طریقه رهایی از پنالتی شدن توسط الگوریتم گوگل پاندا