کنیبالیزیشن و یا هم نوع خواری زمانی به وجود می آید که برخی از صفحات سایت شما محتوا هایی شبیه به یک دیگر دارند و یا این که شما چندین صفحه را برای یک عبارت کلیدی مشابه سئو کرده اید.

اگر در سایت شما چنین مواردی رخ داده باشد، شما شاهد یک الی دو صفحه از سایت خود در نتایج گوگل با کلمه کلیدی یکسان خواهید بود و در واقع برای یک ورودی یکسان، چند صفحه از سایت خود را در نتایج شاهد هستید. در چنین شرایطی شما با خودتان نیز به صورت نا خواسته وارد رقابت شده اید و همچنین گوگل و کاربر را نیز در انتخاب صفحه هدف مناسب سردرگم کرده اید.

چگونه keyword cannibalization را در سایت خود تشخیص دهیم؟

شما می توانید در گوگل site:domain.com keyword را سرچ کنید و در بخش domain.com نام سایت و در بخش keyword کلمه کلیدی دلخواه خود را تایپ کنید. با انجام این کار صفحاتی از سایت شما که دارای کیورد مد نظر شما هستند به نمایش در می آیند.

هنگامی که نتایج را بررسی می کنید توجه کنید که صفحات شما دارای مفاهیم یکسان نباشند زیرا در این صورت هم نوع خواری در سایت شما رخ داده است که برای سلامت سایت شما مضر است.

طریقه تشخیص کنیبالیزیشن در سایت

برای رفع کنیبالیزیشن باید چه کرد؟

در صورتی که در نتایج جستجو در یک کلمه کلیدی هدف خود، صفحه ای متفاوت از آن چه انتظار آن را داشته اید مشاهده می کنید و یا دو صفحه با مفهوم یکسان را برای کلمه کلیدی مد نظر خود در نتایج شاهد هستید، می توان گفت که cannibalization در سایت شما رخ داده است.

برای رفع هم نوع خواری در چنین شرایطی در وب سایت خود باید در ابتدا هر دو صفحه از سایت خود را مورد بررسی و مقایسه قرار دهید و سپس در جهت ادغام متن دو صفحه اقدام کنید و یکی از صفحات را حذف و روی دیگری ریدایرکت کنید. با این کار صفحه ضعیف تر را حذف کرده اید و گوگل و کاربر را به صفحه ای قوی تر با محتوای بهتر که هدف اصلی شما نیز هستند، هدایت می کنید.

رفع کنیبالیزیشن در وب سایت

در سایت های فروشگاهی برای رفع هم نوع خواری باید چه کرد؟

کنیبالیزیشن کلمه کلیدی (keyword cannibalization) در وب سایت های فروشگاهی بسیار رایج است اما راه حلی بسیار ساده دارد. بهترین کاری که برای رفع این مشکل در سایت های فروشگاهی می توان انجام داد این است که:

دسته بندی های صحیحی برای تمامی محصولات طبق کلمه کلیدی مناسب ایجاد کنید، محصولات مرتبط  را در دسته بندی مناسب خود قرار دهید و سپس به تولید محتوای مناسب برای هر دسته بندی بپردازید. توجه داشته باشید که بهتر است در صفحه هر محصول لینکی به دسته بندی آن نیز بدهید.

با این کار صفحه دسته بندی را تقویت می کنید و می توانید با دسته بندی محصولات در نتایج گوگل رتبه بالایی را کسب کنید و کاربر با ورود به سایت شما تمامی محصولات دسته بندی مورد نظر خود را به صورت یک جا مشاهده می کند و در نتیجه از خرید خود رضایت بیشتری را کسب خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: