گوگل همواره برای نمایش بهترین نتایج به کاربران خود در حال تلاش است و برای این منظور الگوریتم های مختلفی را نیز قرار داده است که هر یک وظایف خاصی را بر عهده دارند. یکی از این ها الگوریتم رنک برین نام دارد و مفهوم عبارت جستجو شده کاربر را به جای خود کلمه در نظر می گیرد و بهترین نتایج که با مفهوم عبارت جستجو شده کاربر هماهنگی داشته باشد را نشان می دهد.

تاریخچه الگوریتم Rank Brain چیست؟

در اکتبر سال 2015 شرکت گوگل به صورت رسمی الگوریتم رنک برین را معرفی کرد. در واقع رنک برین یک الگوریتم کمکی برای الگوریتم مرغ مگس خوار است که برای نمایش مرتبط ترین نتایج در حال تلاش هستند. رنک برین بیشتر تمرکز خود را روی نرخ بازگشت به سایت ها، زمان حضور کاربر در صفحه، نرخ کلیک CTR و … قرار داده است.

برای طراحی این الگوریتم از فناوری جدیدی بر پایه هوش مصنوعی AI استفاده شده است و در آن از الگوریتم های یادگیری ماشین یا همان Machine Learninig استفاده شده است. ترکیب الگوریتم یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در کنار یک دیگر، باعث شده است که موتور های جستجو روز به روز هوشمند تر شوند.

تاریخچه الگوریتم Rank Brain چیست؟

عملکرد الگوریتم رنک برین چگونه است؟

الگوریتم رنک برین برای نمایش بهترین و مرتبط ترین نتایج، اقدامات مختلفی را انجام می دهد:

1.در نظر گرفتن مفهوم عبارت جستجو شده:

هنگامی که کلمه یا عبارتی در موتور جستجو گوگل نوشته می شود، رنک برین شروع به حدس زدن مفهوم می کند و با تفسیر معنای کلمات بهترین نتیجه را نمایش می دهد. بعد از بررسی مفهوم، منطقه جغرافیایی کاربر، تاریخچه ای که از جستجو کاربر دارد و دیگر مواردی از این قبیل اقدام به رتبه بندی نتایج جستجو می کند.

2.در نظر گرفتن رفتار کاربران حین دیدن نتایج گوگل:

Rank brain تنها به رتبه بندی نتایج طبق مفهوم عبارت جستجو شده بسنده نمی کند و پس از نمایش نتایج نیز رفتار کاربر را زیر نظر می گیرد تا از میزان رضایت وی آگاهی یابد که برای این منظور وب سایت هایی که کاربر انتخاب کرده است و مدت زمانی که در آن حضور داشته است را مورد بررسی قرار می دهد.

رنک برین تمامی این اقدامات را برای کاربران مختلف انجام می دهد تا درک بهتری از مفهوم مورد نظر پیدا کند و نتایج را طبق میزان رضایت کاربران بهتر رتبه بندی کند و نمایش دهد.

عملکرد الگوریتم رنک برین

الگوریتم رنک برین چه سایت هایی را برای نمایش در نتایج برتر گوگل انتخاب می کند؟

الگوریتم rank brain سایت هایی که دارای ساختار مناسب و محتوای مناسبی باشند را در صفحه اول گوگل برای نمایش به کاربر انتخاب می کند.

فاکتور هایی که رنک برین برای نمایش وب سایت ها در صفحه اول گوگل در نظر می گیرد، شامل موارد زیر می شود:

  • متن های با کیفیت: اهمیت تولید محتوا در وب سایت ها بسیار زیاد است. بنابراین محتوا هایی را تولید کنید که پاسخگوی نیاز کاربران است و توجه کاربر را به خود جلب می کند. برای این منظور متن هایی را در سایت قرار دهید که دارای موضوعات مناسب و پر سرچ هستند و در نوشتن متن، استاندارد ها را نیز رعایت کنید و سعی کنید لینک های داخلی و خارجی مناسبی را داخل متن قرار دهید.
  • رعایت فاکتور های لازم در وب سایت: برای نمایش نتایج به کاربرانی که از طریق موبایل جستجو خود را انجام داده اند، واکنش گرا بودن وب سایت از عواملی است که مورد توجه رنک برین است. همچنین رنک برین سایر فاکتور های لازم در وب سایت مانند سرعت لودینگ، استاندارد های کد نویسی، طراحی کاربر پسند، عنوان سایت، توضیحات متا و … را نیز مورد بررسی قرار می دهد.
  • بررسی میزان رضایت کاربران: رنک برین به صورت دوره ای صفحات اینترنت را مورد بررسی قرار می دهد تا میزان اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی، تعداد کامنت های درج شده، امتیاز داده شده به متن و مانند این ها را مورد بررسی قرار دهد. تعامل بیشتر کاربران در وب سایت سبب می شود که شانس شما برای کسب جایگاه در نتایج جستجو بیشتر شود.

نتیجه گیری:

رنک برین نتایج جستجو را بسیار بهبود بخشیده است و با در نظر گرفتن مفهوم بهترین وب سایت ها را در صفحه یک گوگل نمایش می دهد. Featured snippetها، بخش های people also search for و people also ask که در صفحه نتایج جستجو مشاهده می کنید نیز از جمله اقداماتی است که رنک برین برای بهتر کردن نتایج مرتبط با جستجوی شما قرار داده است.

بیشتر بخوانید: