امتیاز کیفی quality score در گوگل ادز بر هزینه ها و رتبه نمایش تبلیغات تاثیری مستقیم می گذارد که شناخت صحیح امتیاز کیفی می تواند عاملی مهم و تاثیر گذاری در موفقیت شما باشد.

در واقع امتیاز کیفی تبلیغات گوگل که برای رتبه بندی تبلیغات استفاده می شود بدین معناست که گوگل برای تبلیغ شما امتیاز کیفیت از 10 را در نظر می گیرد. حال به هر اندازه که امتیاز شما به 10 نزدیک باشد، هزینه های شما کمتر، تبلیغ شما بیشتر نمایش داده می شود و همچنین بیشتر در رتبه های بالا تر گوگل دیده می شوید.

برای گوگل، کیفیت کار مهم است یا هزینه ای که برای تبلیغات داده می شود؟

برای گوگل رضایت کاربران بسیار اهمیت دارد و اگر کیفیت کار شما در حد خوب و قابل قبولی باشد، گوگل از شما هزینه کمی را دریافت خواهد کرد و همچنین شما را در رتبه هایی بالا تر در معرض دید کاربران قرار می دهد.

بنابراین تاثیر امتیاز کیفی (کوالیتی اسکور) بر روی هزینه تبلیغات گوگل بسیار زیاد است و اگر شما امتیاز پایینی داشته باشید، تبلیغ شما کمتر نمایش داده می شود و برای نمایش آن باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. بنابراین سعی کنید کیفیت کار خود را به میزان زیادی افزایش دهید.

اهمیت کیفیت تبلیغات گوگل نسبت به قیمت آن

طریقه اندازه امتیاز کیفی چگونه است؟

گوگل برای آن که کیفیت تبلیغ شما را اندازه گیری کند به مرتبط بودن تبلیغ، نرخ کلیک همچنین تجربه کاربر از صفحه فرود شما توجه می کند.

مرتبط بودن تبلیغ:

عبارتی که کاربر سرچ می کند با متن تبلیغی که مشاهده می کند، می بایست کاملا با یک دیگر هم خوانی داشته باشند زیرا در غیر این صورت امتیاز کیفی کمی به تبلیغ داده می شود. این معیار در پنل گوگل ادز با سه امتیاز بالاتر از حد میانگین، در حد میانگین و پایین تر از حد میانگین اندازه گیری می شود.

کاربری عبارت (خرید یخچال دوو) را جستجو می کند اما تبلیغات متفاوتی مانند (فروش یخچال سامسونگ) را نیز مشاهده می کند که هدف کاربر نیست و روی آن کلیک نخواهد کرد. همچنین ممکن است تبلیغی را با عنوان (فروش ویژه یخچال دوو) را نیز مشاهده کند که با هدف کاربر هم خوانی دارد اما وقتی روی آن کلیک می کند وارد صفحه محصولات سامسونگ می شود!

در نتیجه برای آن که امتیاز کیفی quality score بالایی را برای تبلیغات خود در گوگل کسب کنید باید:

  1. متن تبلیغ با عبارت جستجو شده توسط کاربر هم خوانی داشته باشد.
  2. متن تبلیغ و صفحه ای که روی آن تبلیغ داده اید، می بایست با یک دیگر مرتبط باشند.
مرتبط بودن تبلیغات با عبارت سرچ شده

نرخ کلیک:

تعداد دفعات نمایش تبلیغ شما و همچنین تعداد کاربرانی که روی آن کلیک می کنند بسیار حائز اهمیت است. به نسبتی که تعداد ورودی تبلیغ به تعداد نمایش آن دارد را نرخ کلیک و به اختصار CTR می گویند و به هر میزانی که عددی بزرگ تری برای نرخ کلیک به دست آید، در نتیجه امتیاز کیفی شما روی این شاخص بیشتر می شود.

برای مثال اگر نرخ کلیک تبلیغ شما 10 درصد باشد بدین معناست که 100 نفر تبلیغ را مشاهده کرده اند و 10 نفر روی آن کلیک کرده اند. در چنین شرایطی شما برای افزایش نرخ کلیک خود می توانید تبلیغ خود را جذاب تر، مرتبط تر و شفاف تر کنید تا بتوانید ورودی بیشتری را دریافت کنید.

در پنل کاربری ادوردز خود می توانید مشاهده کنید که گوگل به ازای هر کلمه کلیدی چه امتیازی را برای شاخص نرخ کلیک برای شما در نظر گرفته است که به سه صورت بالا تر از حد میانگین (نرخ کلیک مطلوب)، در حد میانگین (نرخ کلیک متوسط) و پایین تر از حد میانگین (نرخ کلیک نا مطلوب) مشخص شده است.

نرخ کلیک روی تبلیغات

تجربه کاربر از صفحه فرود:

صفحه ای از سایت که کاربر پس از کلیک روی تبلیغ وارد آن می شود را صفحه فرود یا Landing Page می گویند.

لندینگ پیج باید:

  • خوانا باشد و بتواند اعتماد کاربر را جلب کند.
  • رابط کاربری ساده ای داشته باشد.
  • محتوای خوب و مرتبطی داشته باشد.
  • سرعت آن صفحه در حد قابل قبولی باشد.
  • نمایش مناسبی در گوشی موبایل داشته باشد. (واکنش گرا responsive باشد)
  • راه های ارتباطی مختلفی برای کاربر قرار داده شده باشد.

گوگل تجربه کاربر از صفحه فرود را با مدت زمان حضور وی در سایت می سنجد. گوگل زمانی که کاربر روی تبلیغ کلیک می کند تا زمانی که از صفحه شما خارج شود را محاسبه می کند اگر زمان حضور کاربر در سایت کم باشد بدین معناست که از دید کاربر آن صفحه مناسب نیست و پاسخگوی نیاز او نبوده است.

برای تعیین وضعیت این شاخص quality score (کیفیت تبلیغ) در پنل کاربری ادوردز ممکن است یکی از سه وضعیت بالا تر از حد میانگین، در حد میانگین و یا پایین تر از حد میانگین را شاهد باشید.

ایجاد صفحه فرود کاربر پسند

سخن پایانی:

به این نکته توجه داشته باشید که تنها افزایش ورودی برای یک سایت کافی نیست بلکه این که چه میزان از ورودی ها تبدیل به مشتری می شوند، حائز اهمیت است. سعی کنید هر آن چه که در این مقاله بیان شد را رعایت کنید تا کیفیت تبلیغ شما quality score در adwords افزایش و هزینه های تبلیغاتی شما کاهش یابد که در نتیجه فروش بیشتری را شاهد باشید.