برای زیبا ترین کردن سایت خود باید با از تصاویر مناسبی استفاده کنید تا علاوه بر آن که به وب سایت رنگ تازه ای ببخشد، بتواند خوانایی مطالب داخل سایت را نیز افزایش دهد. اما هنگام به کار بردن عکس های مختلف می بایست اصول و استاندارد هایی را رعایت کنید تا نتیجه ای عکس مانند افت کیفیت سایت را شاهد نباشید.

بهینه سازی عکس ها برای استفاده در وب سایت

بهینه سازی عکس های سایت شامل موارد مختلفی می شود که برای داشتن یک سایت خوب و با کیفیت باید تمامی آن ها رعایت شوند. شما می توانید با بهینه سازی تصاویر، سرعت بارگذاری سایت را کاهش و تجربه کاربری را بهبود بخشید. استفاده از عکس های مناسب و جذاب می تواند روی سئو و بهینه سازی سایت شما تاثیری مستقیم بگذارد.

برای بهینه سازی تصاویر وب سایت نکات زیر را در نظر داشته باشید:

نامگذاری تصاویر و استفاده از فرمت های رایج:

عکس هایی کاملا مرتبط با مطالب خود را انتخاب کنید زیرا که ارتباط تصویر با مطالب اطراف آن می تواند در بهبود رتبه در نتایج جستجوی تصاویر گوگل بسیار تاثیر گذار باشد. برای عکس های سایت خود از نام های مناسبی استفاده کنید تا به خوبی بیانگر محتوای عکس باشد زیرا که استفاده از نام های توصیفی موردی بسیار تاثیر گذار در بهینه سازی تصاویر سایت است.

از فرمت های رایج مانند JPEG، PNG و GIF استفاده کنید زیرا که تمامی مرورگر ها این فرمت ها را پشتیبانی می کنند. برای آیکون های سایت می توانید از فرمتی به نام SVG استفاده کنید.

فرمت های رایج تصاویر برای سایت:

JPG: از پر استفاده ترین فرمت های عکس است که تا حد زیادی می توانید فایل را فشرده کنید بدون آن که کاهش کیفیت محسوسی در تصویر به چشم بخورد. پراکندگی رنگی در این فرمت زیاد است.

PNG: نوع PNG-8 به مانند فرمت GIF بدون قابلیت انیمیشی است که تعداد رنگ های تصویر حدود 50 تا 255 رنگ است. در PNG-24 پیکسل ها به سه صورت شفاف، نیمه شفاف و مات نمایش داده می شوند، در این فرمت پراکندگی رنگ کم اما از 255 رنگ بیشتر است و نسبت به PNG-8 سه برابر حجیم تر است.

این تصاویر نسبت به نمونه های JPEG که دارای کیفیت یکسان نیز هستند دارای حجم بالا تری بوده که کاهش حجم آن ها سبب می شود بسیاری از جزییات عکس از جمله رنگ های اصلی از بین بروند.

GIF: برای تصاویر ثابت و همچنین تصاویری که به صورت انیمیشنی هستند می توان از این فرمت استفاده کرد که دارای 256 رنگ است. بیشتر برای تصاویر تزئینی و آیکون های کوچک که طیف رنگی کمی دارند از این فرمت استفاده کنید.

نکته:

فرمت PNG-8 و GIF برای تصاویر حاشیه های صفحات مناسب است زیرا در این بخش ها کیفیت اهمیت کم تری دارد. با این فرمت ها می توانید تصاویری خوب و با کیفیت و با حجمی کمتر از 100 بایت داشته باشید.

نامگذاری تصاویر و استفاده از فرمت های رایج در وب

کاهش حجم تصاویر:

نکته بسیار مهمی که در بارگذاری عکس ها در سایت باید در نظر داشته باشید، موضوع حجم عکس ها در کنار با کیفیت بودن آن ها است. زیاد بودن حجم تصاویر در وب سایت ها سبب دیر لود شدن صفحات و نا رضایتی کاربران می شود. بنابراین می بایست سعی کنید سرعت لود شدن صفحات وب سایت خود را به کمتر از 5 ثانیه برسانید تا کاربران خود را از دست ندهید.

برای بهینه سازی عکس ها و کاهش حجم تصاویر می توانید آن ها را فشرده سازی کنید و سرعت سایت را به میزان چشمگیری افزایش دهید. این کار را می توانید از طریق نرم افزار های مختلف مانند فتوشاپ انجام دهید و از قابلیت Save For Web آن استفاده کنید. همچنین می توانید از ابزار های آنلاین که برای ویرایش عکس هستند نیز استفاده کنید.

کاهش حجم تصاویر برای افزایش سرعت سایت

به کار بردن ویژگی title:

برای عکس های خود title (عنوان) در نظر بگیرید. این عبارت هنگامی که موس بر روی تصویر قرار گیرد نمایش داده می شود و در واقع نام عکس و توضیحی کوتاه و مختصر را به کاربر نشان می دهد.

به کاربردن ویژگی alt:

به کار بردن alt برای بهینه سازی عکس های سایت و بهبود سئو است که Alternative Text به دو منظور حائز اهمیت است یکی این که به معرفی عکس ها به موتور های جستجو می پردازد و دیگر این که ویژگی alt تصاویر در مواقعی که عکس لود نمی شود و یا دیر لود می شود، نوشته نمایش داده می شود و به کاربر بیان می کند که محتوای عکس چیست.

قرار دادن alt و title برای تصاویر وب سایت

نتیجه گیری:

برای داشتن سایتی با تجربه کاربری مناسب و سرعت لود پایین، به SEO Image سایت خود توجه کافی را داشته باشید. همچنین انجام سئو تصاویر سبب دیده شدن تصاویر وب سایت شما در Google Image می شود که به اندازه دیده شدن سایت شما در نتایج جستجوی WEB می تواند به بهتر دیده شدن کسب و کار شما نیز کمک کند.