برای شروع تبلیغات در گوگل در ابتدا می بایست ساختار تبلیغات در گوگل ادز و به عبارتی دیگر اصول تبلیغات در گوگل را بشناسید تا بتوانید کمپین های تبلیغاتی خود را به خوبی مدیریت کنید.

اولین و بالا ترین سطح: سطح حساب کاربری گوگل ادز

کمپین های تبلیغاتی مختلف ایجاد شده توسط شما در حساب کاربریتان قرار می گیرند و شارژ کردن آن ها نیز باید از طریق حساب کاربری انجام شود. بنابراین سطح حساب کاربری و یا Account Level اولین و بالا ترین سطحی است که در تبلیغات گوگل وجود دارد که توسط ایمیل اختصاصی و رمز عبور مختص به خود می توانید از حسابتان استفاده کنید.

حساب کاربری گوگل ادز

دومین سطح: سطح کمپین های تبلیغاتی

در یک حساب کاربری ادوردز می توانید کمپین های تبلیغاتی مختلفی را ایجاد کنید که هر کمپین Campaign Level می تواند شامل گروه های تبلیغاتی مختلفی نیز باشد. اما توجه داشته باشید که کلمات کلیدی یکسانی را در کمپین های مختلف خود قرار ندهید و در صورتی که کلمات کلیدی یکسانی در کمپین های خود دارید حتما حساب های جداگانه ای را برای هر کدام ایجاد کنید.

برای کمپین های تبلیغاتی گوگل ادز خود می توانید تنظیمات مختلفی را شامل بودجه روزانه (حداکثر هزینه که تمایل دارید در هر 24 ساعت مصرف شود)، زمان نمایش، مکان نمایش، دستگاه هایی که قصد دارید تبلیغ شما در آن نمایش داده شود (دسکتاپ، تبلت و موبایل) و دیگر مواردی از این قبیل را مشخص کنید.

کمپین های تبلیغاتی ادوردز

سومین سطح: سطح گروه های تبلیغاتی

گروه های تبلیغاتی در داخل کمپین های تبلیغاتی گوگل ایجاد می شوند و در داخل هر کمپین از یک تا چند گروه تبلیغاتی Ad Group می تواند قرار گیرد. در هر یک از این گروه ها می تواند متن تبلیغ، یک صفحه لندینگ هدف و کلمات کلیدی هدف و مرتبط با محصول و خدمات شما وجود داشته باشد.

در واقع می توان گفت که هر گروه تبلیغاتی شامل صفحه فرود مورد هدف شما می شود که با انجام این کار امتیاز افزایش و هزینه های شما کاهش پیدا خواهد کرد زیرا هدف گیری دقیق تری انجام داده اید و کاربر را سریع تر و راحت تر به چیزی که می خواهد هدایت کرده اید.

گروه های تبلیغاتی گوگل ادوردز

مولفه های گروه تبلیغاتی ادوردز

گروه تبلیغات گوگل ادز شامل سه مولفه است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

متن تبلیغ:

متن تبلیغ متنی است که کاربر آن را مشاهده می کند و سپس تصمیم به کلیک کردن یا کلیک نکردن روی تبلیغ می گیرد. پیشنهاد می شود برای گروه های تبلیغاتی خود چندین Ad Text مناسب قرار دهید تا گوگل هر بار یکی از متن ها را به نمایش در آورد. با این کار پس از مدتی متن تبلیغی که نرخ کلیک بیشتری داشته است را می توانید بیابید و از آن متن برای جذب بیشتر کاربر به سمت خود استفاده کنید.

کلمه کلیدی:

هر گروه تبلیغاتی کلمه کلیدی مخصوص به خود را باید داشته باشد. سعی کنید بهترین و مرتبط ترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید تا امتیاز کیفی افزایش و هزینه های شما کاهش یابد.

صفحه لندینگ یا فرود:

هر گروه تبلیغاتی یک صفحه فرود مشخص باید داشته باشد. در واقع Landing Page صفحه ای است که کاربر پس از کلیک روی تبلیغ وارد آن می شود و با توجه به کلمه کلیدی که سرچ کرده است می تواند در این صفحه به هدف نهایی خود برسد و پاسخ سوالات خود و خدمات دلخواه خود را دریافت کند.