قرار دادن تبلیغ در گوگل باید به صورت هدفمند انجام شود زیرا گوگل قصد دارد مرتبط ترین تبلیغ ها را به کاربران نمایش دهد که پاسخگوی نیاز آن ها باشد.

کلمه کلیدی: اساس کار تبلیغات جستجوی گوگل

اساس کار تبلیغات گوگل، کلمات کلیدی هستند. همان طور که می دانید کلمات کلیدی، کلماتی ارزشمند در حوزه کسب و کار ما هستند که ما باید به ازای نمایش آن ها هزینه هایی را بپردازیم.

هنگامی که کاربری، عبارتی را در گوگل سرچ می کند، احتمال دارد نهایتا تا 8 تبلیغ را در صفحه نتایج گوگل (Search Engine Result Page) مشاهده کند. گوگل به بهترین و مرتبط ترین تبلیغات جایگاه بالا تری را اختصاص می دهد که بر اساس معیار هایی که دارد، این رتبه بندی را انجام می دهد.

2 معیار اصلی گوگل: برای رتبه بندی نمایش هر تبلیغ

گوگل دو معیار و شاخص اصلی برای جایگاه نمایش هر تبلیغ در صفحه نتایج گوگل دارد که ادزر این دو معیار را در ادامه برای شما توضیح خواهد داد.

هزینه ای که تبلیغ دهنده حاضر به پرداخت آن است:

هزینه تبلیغات به صورت کلیکی محاسبه می شود یعنی هر زمان که کاربر روی تبلیغ کلیک کند و وارد سایت شود، هزینه از شما کسر می شود. بنابراین اولین معیاری که برای رتبه بندی در نظر گرفته می شود، هزینه است.

برای مثال تبلیغ دهندگان مختلف به ازای نمایش در گوگل در کلمه ای خاص، قیمتی را پیشنهاد می دهند. هر تبلیغ دهنده ای که قیمت پیشنهادی بالا تری را به گوگل بدهد، رتبه بالا تری را در نتایج کسب خواهد کرد و بدین ترتیب جایگاه نمایش هر تبلیغ مشخص می شود.

گوگل قیمت های پیشنهادی را در نظر می گیرد و رتبه بندی تبلیغات را تعیین می کند اما معیار دوم را نیز در رتبه بندی نهایی خود در نظر می گیرد که در ادامه به معرفی این معیار می پردازیم.

هزینه ای که تبلیغ دهنده حاضر پرداخت آن به گوگل است

امتیاز کیفی که هر سایت از گوگل دریافت می کند:

امتیاز کیفیت گوگل ادز که در مقاله ای مجزا به صورت مفصل در مورد آن بحث شد شاخصی است که گوگل توسط آن به تبلیغ شما امتیاز از 10 را می دهد که این امتیاز نیز در رتبه بندی تبلیغات و همچنین کاهش هزینه های شما بسیار موثر است. در نتیجه به هر میزان که امتیاز کیفی بالا تری داشته باشید، هزینه ها کاهش و رتبه ای بهتر در SERP کسب خواهید کرد.

امتیاز کیفی که هر سایت از گوگل دریافت می کند

رتبه بندی گوگل بر اساس دو معیار قیمت پیشنهادی و امتیاز کیفیت:

با توجه به دو این معیار می توان نتیجه گرفت که هزینه پیشنهادی شما و همچنین امتیاز کیفی شما در کنار یک دیگر جایگاه نمایش تبلیغ شما را مشخص می کند. رتبه تبلیغ که به آن AD Rank می گویند از ضرب کیفیت در قیمت به دست می آید.

حال گوگل تبلیغ دهندگان را بر اساس امتیاز کیفی بالا به پایین در نظر می گیرد و قیمت پیشنهادی را در کیفیت تبلیغ آن ها ضرب می کند تا AD Rank به دست آید و هر کدام که عددی بالا تر داشته باشند، جایگاه اول را در نتایج جستجو کسب می کنند.

فرض کنید تبلیغ دهنده اول قیمت پیشنهادی 4 درهم با امتیاز 2، تبلیغ دهنده دوم 3 درهم با امتیاز 5، تبلیغ دهنده سوم 2 درهم با امتیاز 9 و تبلیغ دهنده چهارم 1 درهم با امتیاز 10 داشته اند. با توجه به رتبه تبلیغ هایی که از ضرب این اعداد به دست می آید جایگاه نمایش و قیمت هر کلیک CPC به دست می آید.

در این مثال قیمت پیشنهادی 2 درهم با رتبه تبلیغ 18 با قیمت هر کلیک 2 درهم جایگاه اول،  قیمت پیشنهادی 3 درهم با رتبه تبلیغ 15 با قیمت هر کلیک 2.2 درهم جایگاه دوم، قیمت پیشنهادی 1 درهم با رتبه تبلیغ 10 با قیمت هر کلیک 0.9 درهم جایگاه سوم را کسب خواهند کرد و قیمت پیشنهادی 4 درهم با رتبه تبلیغ 8 شانس کمی برای نمایش خواهد داشت.

بدین ترتیب رتبه بندی نهایی مشخص می شود که کاملا تاثیر بالای امتیاز کیفی در این مثال قابل مشهود است و تنها صرف این که قیمت بالایی را به گوگل پیشنهاد دهید، کافی نیست و باید امتیاز کیفیتی خوبی نیز داشته باشید.

نکته: دلیل تغییر لحظه ای رتبه تبلیغات:

هر کدام از آمار و ارقام که در مثال بالا برای شما آورده شد امکان دارد به صورت لحظه ای تغییر کنند زیرا امکان دارد:

  • هر تبلیغ دهنده در لحظه قیمت پیشنهادی خود را افزایش یا کاهش دهد.
  • امتیاز های کیفی هر یک در لحظه بیشتر و کمتر شود.
  • افراد جدیدی وارد رقابت با شما شوند.
  • برخی تبلیغ خود را متوقف کنند.
  • و … .

بنابراین جایگاه تبلیغ شما همیشه ثابت باقی نمی ماند زیرا عوامل زیادی در آن واحد تاثیر گذار است که جایگاه نمایش تبلیغ را تغییر می دهد.

دلیل تغییر لحظه ای رتبه تبلیغات

نکته: متفاوت بودن قیمت هر کلمه کلیدی مختلف:

برای کلمات کلیدی مختلف می توانید پیشنهاد های مختلفی را به گوگل دهید که گوگل برای هر کلمه نیز امتیاز کیفیت جداگانه ای را به شما می دهد. بنابراین توجه داشته باشید که نمایش هر کلمه در گوگل هزینه متفاوتی می تواند داشته باشد.

متفاوت بودن قیمت کلمات کلیدی مختلف در گوگل

2 معیار دیگر گوگل: جهت مشخص کردن رتبه نمایش هر تبلیغ

علاوه بر دو معیار اصلی که در بالا به آن اشاره شد، دو معیار دیگر نیز مشخص کننده جایگاه تبلیغ در نتایج است.

سابقه کاربرانی که جستجو می کنند:

کاربرانی که جستجو می کنند از نظر مکانی، دستگاه (موبایل، کامپیوتر و تبلت)، تایم، مرورگر، زبان و مانند این ها ممکن است جایگاه های متفاوتی از تبلیغات شما را در گوگل شاهد باشند. بنابراین تعجب نکنید اگر تبلیغات شما در شرایط مختلف متفاوت نمایش داده می شوند.

ابزار پیش نمایش گوگل به نام ad preview and diagnosis در پنل گوگل ادز به شما جایگاه دقیق تبلیغتان را در هر کلمه کلیدی نمایش می دهد.

سابقه کاربرانی که در گوگل جستجو می کنند

افزونه هایی که استفاده کرده اید:

با استفاده از افزونه های گوگل ادز می توانید کیفیت تبلیغ خود را افزایش دهید تا گوگل امتیاز بیشتری را به شما بدهد. با این کار اطلاعات بهتر و جامع تری را در تبلیغات خود به نمایش می گذارید، گوگل به نمایش تبلیغ شما علاقه بیشتری پیدا می کند و در نتیجه هزینه خود را به میزان چشمگیری نیز کاهش می دهید.

افزونه های تبلیغاتی ادوردز
نتیجه گیری:

تمامی معیار هایی که در این مقاله به شما معرفی شدند در جایگاه تبلیغ شما در گوگل و AD Rnak شما تاثیر گذار هستند. کیفیت سایت و تبلیغات خود را بالا ببرید تا بتوانید جز رتبه های برتر برای نمایش تبلیغ خود در نتایج جستجو گوگل باشید.