شما برای دیده شدن در نتایج جستجو گوگل طبق حوزه کاری و کسب و کار خود باید کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنید. اکانت الکسا که توسط ادزر نیز ارائه می شود به شما در بررسی کلید واژه های رقبا و مدیریت برنامه های آینده خود برای سئوی سایت بسیار کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

پیدا کردن رقبا در حوزه کسب و کار خود

پیش از ورود به دنیای رقابت در موتور جستجوی گوگل می بایست لیستی از رقبای خود را بیابید که برای پیدا کردن رقبا می توانید از الکسا کمک بگیرید و از ابزار Audience Overlap استفاده کرده و با وارد کردن آدرس سایت Find Similar Websites را زده و رقبای سایت خود را بیابید. با این کار می توانید رقبا را آنالیز و کلمات کلیدی مناسبی را بیابید.

از لیستی که از رقبای خود دارید سایت هایی را که ترافیک بیشتری دارند و رتبه الکسا پایین تری دارند را انتخاب کنید و چک باکس کنار آن ها را انتخاب کنید و در انتها save this list را بزنید. با این کار فهرستی از سایت های مشابه را در فضای کاری الکسا خود ذخیره می کنید و برای بررسی های بعدی و مدیریت کاری خود می توانید به آن مراجعه کنید.

پیدا کردن رقبا در حوزه کسب و کار خود در الکسا

پیدا کردن کلمات کلیدی طبیعی

منظور از کلمات کلیدی طبیعی، واژه هایی است که به صورت طبیعی در موتور های جستجو رتبه کسب کرده اند که برای بررسی این موارد می بایست از ابزار Site Keyword الکسا استفاده کنید و به بررسی رقبای خود بپردازید.

با انجام این کار می توانید کلمات کلیدی برتر را بیابید و ترافیک ورودی از سمت آن ها را بررسی کنید. همچنین می توانید Popularity Rank را از سمت گوگل روی سایت شاهد باشید که این مقدار عددی بین 1 تا  100 است و رتبه محبوبیت را مشخص می کند و در واقع تخمینی از تعداد دفعاتی است که کاربر واژه ای خاص را جستجو کرده است و به هر میزان که به 100 نزدیک تر باشد به معنای محبوبیت بالا تر آن است.

در این بخش شما Advertising Competition را مشاهده کنید که تعداد تبلیغات نمایش داده شده برای کلید واژه ها را نشان می دهد که مقداری بین 1 تا 100 است و به هر میزان که به 100 نزدیک تر باشد نشان دهنده رقابتی بودن آن کلید واژه است. این گفته بدان معناست که هنگامی که برای کلید واژه ای خاص تبلیغات زیادی انجام می شود، رقابت روی آن کلمه بسیار دشوار است.

کلمات کلیدی مد نظر خود را می توانید با زدن علامت ستاره انتخاب کنید تا فهرستی از کلمه های کلیدی برتر را داشته باشید. پیشنهاد می شود کلماتی را انتخاب کنید که محبوبیت بالا و رقابت تبلیغاتی پایینی دارند.

پیدا کردن کلمات کلیدی طبیعی و کلمات کلیدی پولی برای سایت در الکسا

پیدا کردن کلمات کلیدی پولی

در Site Keyword الکسا بخشی به نام Paid وجود دارد که اطلاعاتی خوبی را در مورد کلمات کلیدی پولی به شما می دهد. در این بخش Advertising Activity، Popularity و Advertising Competition برای هر واژه مشخص شده است.

شما می توانید از اطلاعات تکمیلی تر بخش Paid Competition نیز استفاده کنید که در این بخش Impact Factor (فاکتور تاثیر گذاری) در نظر گرفته شده است که نشان می دهد با توجه به رقابت تبلیغاتی بالا، آیا ترافیک طبیعی قابل توجهی برای کوئری های دربرگیرنده این عبارت وارد سایت می شود یا خیر.

این مورد به شما کمک می کند که قدرت سایت را در هر کلید واژه به دست آورید زیرا در صورتی که دریافت ترافیک پولی پر رقابت باشد و سایت رقیب شما ترافیک طبیعی زیادی را از آن کلید واژه به دست آورد، نشان دهنده قدرت زیاد رقیب شما روی آن کلمه کلیدی خاص است.

مقایسه کردن رقبا

رقیب های سایت خود را با یک دیگر مقایسه کنید برای این کار می توانید از بخش Competitor Keyword Matrix الکسا استفاده کنید که می توانید فهرست ذخیره شده از رقبای خود را انتخاب کنید و یا به صورت دستی چند سایت را با یک دیگر مقایسه کنید.

مقایسه بین سایت ها بر اساس کلمه کلیدی آن ها، محبوبیت و رتبه رقابت آن ها نشان داده می شود. سعی کنید کلمه های کلیدی را انتخاب کنید که برای کسب رتبه در گوگل شانس خوبی داشته باشيد.

مقایسه کردن رقبا در الکسا

جمع بندی: انتخاب کلمه کلیدی مناسب

واژه هایی که به حوزه کاری شما مرتبط نیستند و یا اسم برند هستند را در نظر نگیرید، به محبوبیت کلمه توجه زیادی کنید و مطمئن شوید که کلمه در موتور های جستجو مرتبا سرچ می شود، در مورد رقابت کلمات، کلمه کلیدی را برای سایت انتخاب کنید که رقابت کمتری دارد تا بتوانید رتبه ای خوب در گوگل به دست آورید.